Mis on sporditoitumine?
Sportlase maksimaalse potentsiaali realiseerimiseks on vajalik pidev õigete otsuste vastu võtmine erinevate elustiilivalikute osas: treenimine, toitumine, uni ja vaimne tervis. Ignoreerides ühte nendest neljast alustalast ei ole võimalik stabiilselt saavutada oma maksimaalset potentsiaali. Kui Sa aga tahad maksimaalset tulemust, siis Sa pead oma keha ka selleks ette valmistama. Sporditoitumine on valdkond, millele peaks tähelepanu pöörama iga sportlane, kes soovib anda endast treeningutel ja võistlustel maksimumi või kes soovib kiiresti ja efektiivselt taastuda vigastusest.
Mis on sportlase toitumise eesmärgid?
Sporditoitumise peamine eesmärk on sportlase maksimaalse potentsiaali saavutamine keskendudes toitude kogustele, koostisosadele ja ajastusele lähtudes treeningutest ja võistlustest.
Sportlase toitumisel on kaks peamist prioriteeti:
- treeningutest taastumine ja kohanemine (st treeningu tulemusel taseme tõstmine)
- optimaalne toitumine võistlustel maksimaalse tulemuse saavutamiseks.
Miks on sportlaste toitumisvajadused unikaalsed?
Sõltuvalt spordialast on sporditoitumine väga varieeruv. Korvpalluri treening erineb kardinaalselt kulturisti treeningust, kulturisti treening jalgpalluri omast jne. Täpselt sama moodi erinevad ka nende alade esindajate toitumisvajadused. Arvestada tuleb spordiala energeetiliste nõudmistega ning sellest tulenevalt on ka sportlaste vajadused toitainete osas väga erinevad.
Toitumise rakendamine sportliku sooritusvõime tõstmiseks on oskus, mida tuleb pidevalt harjutada ja milleks on vaja nii teadmisi kui ka nendel põhinevaid praktilisi oskuseid. Lisaks tuleb arvestada individuaalsete faktoritega, näiteks meeldivad ja ebameeldivad toidud, toiduvalmistamisoskused ja terviseprobleemid. Tulemuseks on maatriks, mis nõuab planeerimist, organiseerimisvõimet ja hoolikat kaalutlemist õigete valikute tegemiseks.
Kuidas saab sporditoitumise spetsialist sportlast aidata?
Sporditoitumise spetsialist on inimene, kellel on teadmised ja oskused sportlaste juhendamiseks toitumise valdkonnas lähtudes konkreetsest spordialast ja sportlasest. Esimese sammuna pannakse paika sportlase eesmärk ja seejärel hinnatakse, kas tema praegused toitumisharjumused on selle eesmärgi saavutamiseks optimaalsed. Spetsialisti eesmärk on luua koostöös sportlasega realistlik individuaalne plaan, mis võimaldab sportlasel tekitada vajalikud harjumused ja rutiin saavutamaks oma eesmärk.
Lisaks eelnevale on sporditoitumise coachingu oluline osa sportlase toetamine kogu protsessi vältel ning sportlase vastutus plaani rakendamise osas treeneri ees. Individuaalsest plaanist on kasu vaid siis, kui seda rakendatakse pidevalt ja seetõttu on treeneri tugi kriitilise tähtsusega. Sportlased on oma loomult kõrge motivatsiooniga, kuid nad on ka inimesed ning professionaali ees vastutamine on üks viis, kuidas aidata neil eesmärkideni jõuda.
Milliste teemadega sporditoitumise treener tegeleb?
Sõltuvalt spordialast ja sportlase vajadustest on ka sporditoitumise spetsialisti tööülesanded erinevad, näiteks:
- Optimaalse kehakoostise saavutamine lähtudes spordialast
- Toitumine vigastuse korral
- Teaduspõhiste soovituste andmine toidulisandite osas
- Individuaalsete toitumisplaanide koostamine
- Võistluspäeva toitumisplaani koostamine
- Optimaalse vedelikutarbimise tagamine
- Võistkonnaliikmete, sh staffi harimine spordialaspetsiifilise toitumise teemadel